Pod pojmem laboratorní zdroj rozumíme takový zdroj, který je určen pro využití nejen v laboratořích, ale například i v dílnách a dalších provozech. Jak takový zdroj vybrat?

Základní rozdělení zdrojů

Obecně je elektrický zdroj takové zařízení, které dokáže měnit elektrickou energii na výstup požadovaného elektrického napětí, proudu a frekvence. Prioritním úkolem každého zdroje je poskytnout spotřebiči dostatečný výkon a stabilní, vyhlazené napětí. Zdroj může být řešen jakožto jednoduchý nebo jako vícenásobný. Vícenásobný zdroj jednoduše obsahuje vícero totožných zdrojů. Nejběžněji se vyskytují dvojité zdroje. Mezi dnes dostupné hlavní typy zdrojů patří patří například zdroje spínané, dále AC adaptér, svařovací i počítačové zdroje nebo právě laboratorní zdroje.

Využívání zdrojů

Napájecí regulovatelný zdroj představuje nutnou součást každé elektrotechnické dílny. Ocení jej vývojoví technici, ale také opraváři nebo výrobní podniky. Zdroje mají své místo taktéž při výuce na školách. Mimo profesionální provoz nacházejí zdroje využití například v radioamatérských dílnách. Pokročilejší amatéři si již navíc staví v rámci svého koníčku jednoduché zdroje i sami.

Podle jakých parametrů vybírat laboratorní zdroj

Parametry laboratorního zdroje vždy závisejí na zamýšleném využívání. Důležitými vlastnostmi tak jsou mimo jiné u běžně používaných zdrojů mimo jiné:

  • režimy zdroje
  • provozní módy
  • výstupní napětí
  • výstupní proud
  • stabilita a zvlnění výstupního napětí
  • stabilita a zvlnění výstupního proudu

Dále je zapotřebí u zdroje vyhodnotit i jiné podstatné údaje včetně doby náběhu, příkonu či hmotnosti a mnoha dalších specifik. Specializované typy zdrojů mohou dále nabídnout i unikátní vlastnosti v podobě například vysokého výkonu. Vybrané parametry úzce souvisejí navíc i s cenou. Současný trh nabízí zdroje v řádech stovek korun i stovek tisíc korun.

Vyberte si správný zdroj s TME

I pouze stručný přehled napovídá, že výběr zdroje pro profesionalizované využití není úplně jednoduchý. Rozmanitost různých typů zdrojů a jejich široké využití definují i náročné požadavky na dodavatele. Konkurenceschopní distributoři musejí mít k dispozici dostatečně rozsáhlý sortiment. Jedním z těch dodavatelů, kteří se na tuto oblast zaměřují, je i TME. Polská společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o., jak zní její plný název, dbá v rámci svého produktového portfolia na dostatečně bohatou nabídku i maximální kvalitu. Proto spolupracuje pouze s prověřenými dodavateli. Historie značky se začala psát v Polsku již v roce 1990. Firma aktuálně stále sídlí ve městě Lodž a ve středním Polsku si vytvořila silné distribuční zázemí, které navíc plánuje v následujících letech dále rozšiřovat. Díky tomu může exportovat každý den objednávky do zemí po celém světě. A současně tak budovat svou pozici jakožto distributora první volby pro elektrotechniku a přidružené obory.