Kolik času vám zaberu práce spojené s byrokratickými povinnostmi vůči státu? Pokud jste podnikatel nebo máte firmu, zřejmě mnoho. Je velké množství povinností, které nás jen zbytečně zatěžují, ale je třeba je plnit. Jednou z nich je evidence odpadů. Každý produkuje nějaký odpad, podnikatelé a firmy ho musí evidovat a výkaz statistiky zasílat a ČSÚ. Když se překročí zákonem dané limity, je tu další povinnost a tou je zpracování ročního hlášení za odpady a jeho odeslání na ISPOP.

Nový zákon, nové změny

Víte o tom, že se roční hlášení o produkci a nakládání s odpady od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb.? Pokud ne, je nejvyšší čas si o změnách něco přečíst. Nejdůležitější změna se týká limitu u odpadů. Do roku 2021 jste museli dělat roční hlášení v případě, kdy jste se dotkli hranice 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu za rok. Od roku 2021 se limit změnil a to konkrétně u nebezpečného odpadu. Nově je limit 600 kilogramů. Menší producenti odpadu mají zajisté radost. Odpad by však měli stále evidovat, aby mohli před případnou kontrolou prokázat, že tolik odpadu neprodukují.

Do kdy je třeba podat roční hlášení za odpady 2022? Možná si pamatujete, že je to do 15.2., toto datum se ovšem změnilo. Nový termín je 28.2, tedy až do konce února.

Nechte si s ročním hlášením pomoci

Některé firmy mají oddělení, které se jim o záležitosti s odpady starají, ale v mnoha firmách je to nepříjemná starost navíc. Pokud i vás evidence a zpracování ročního hlášení jen zatěžují, můžete tuto starost nechat na externí firmě. Specialisté na Ecoservis.eu převezmou problematiku odpadů za vás a roční hlášení vám zpracují. Jen jim zašlete podklady, zaplatíte poplatek a oni se postarají o řádné zpracování ročního hlášení a jeho odeslání na ISPOP. Proč si neušetřit starosti, když je ta možnost. Jde o levnou službu, která je tu pro každého.